Michal bačák

Michal Bačák, narozený v roce 1985 v Brně, se zařadil mezi nejvýraznější osobnosti současné české ilustrační scény. Jeho precizní kresby, plné detailů a vtipných narážek, zdobí nejen knihy a časopisy, ale také porcelán, tapety, nábytek a interiéry.

Vystudoval ateliér designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a během studií absolvoval stáže v Záhřebu, Rotterdamu a Amsterdamu. Jeho tvorbu charakterizuje originální mix folklórních, přírodních a vědecko-fantastických motivů. S lehkostí mísí realismus s fantazií, čímž vytváří jedinečný a osobitý styl.

Bačák je známý svou spoluprácí s předními českými designéry a značkami. Jeho ilustrace zdobí například porcelán studia Křehký, nábytek studia Dechem či výrobky Preciosy. Podílel se také na výtvarném řešení interiérů, včetně Archeoparku Pavlov a několika pražských restaurací.

Jeho tvorbu ocenila i odborná veřejnost. V roce 2017 získal prestižní titul Ilustrátor roku v rámci Czech Grand Design. Kromě své profesionální činnosti je Bačák také spoluzakladatelem uskupení Vyrobeno lesem, které se zaměřuje na propojení přírody a designu.

Mezi jeho zájmy patří sadovnictví, pravěk, pivo, tabák, hudba Leoše Janáčka a netopýři. Tyto vášně se často odrážejí i v jeho tvorbě, která je protkána humorem a osobním pohledem na svět.

Michal Bačák je jasným důkazem toho, že ilustrace může být nejen krásná, ale také zábavná a inspirativní. Jeho dílo je svěžím přínosem české ilustrační scény a potvrzuje, že česká ilustrace patří ke světové špičce.

Bažant ve Stromovce

Michal Bačák, Bažant ve Stromovce, 100 x 70 cm, pigmentový tisk na litografickém papíru (gicleé)

Jednu dobu se u nás ve Frame-it zdálo, jako by Michal Bačák nikdy nevytvořil nic jiného, než obraz Bažant ve Stromovce. Samozřejmě je to dost možná tím, že sídlíme v Praze 7 a lidé na Letné a Holešovicích sou lokální patrioti. Tenhle konkrétní bažant ale nakonec dolétl až do ložnice v pražských Dejvicích, ale to je od Stromovky taky jen, co by bažant dolétl, takže je to asi v pořádku. Po nějakou dobu to byl nicméně tisk, který se k nám k zarámování dostával s až téměř železnou pravidelností a překonal i jiné stálice rámování.

Michal Bačák tento svůj plakát vytvořil hned ve dvou rozdílných rozměrech, tentokrát jsme rámovali větší formát 100 x 70 cm. Díky velké velikosti obrazu a dostatečnému širokému černému okraji nebylo pro kvalitní zarámování nutné používat paspartu a mohli jsme jej umístit přímo do rámu.

Použili jsme nádherný pěkně profilovaný dřevěný rám s velice krásnou tlustostěnnou olivovou dýhou v barvě tmavého dubu. Abychom obraz dostatečně ochránili, je podložen archivální nekyselou podložkou a od skla oddělen skrytou separační vložkou. Kvalitně vytištěné gicleé pigmentové tisky jsou naštěstí velmi odolné proti UV záření, mohli jsme tedy použít klasické antireflexní sklo s nejnižším UV filtrem na úrovni 70%, aby barvy obrazu ani jeho atmosféra nebyly ničím rušeny, ale přitom rámování bylo cenově dostupné.

Dřevěné rámy

Bažant ve Stromovce podruhé

Michal Bačák, Bažant ve Stromovce, 70 x 50 cm, pigmentový tisk na litografickém papíru (gicleé)

Nedá se svítit, naše rámařství sídlí v Praze 7, takže Bažant ve Stromovce Michala Bačáka je takový náš opravdu lokální kousek a bude se i v referencích objevovat častěji. A vlastně mi přijde hezké, když si jeden a tentýž obraz můžeme ukázat v různých variantách zarámování pěkně pohromadě a nemusíte referencemi listovat a hledat. Na druhou stranu se tentokrát jedná o menší variantu stejného obrazu.

I v tomto případě jsme tisk rámovali přímo do rámu bez paspart pouze s ochrannou distanční vložkou, aby se nepoškrábal o sklo či na něj nepřilepil. Rám je poměrně úzký navíc s profilem několika schůdků, které nadto kombinují černo-hnědou barvu se stříbrem, čímž se rámeček opticky ještě zužuje a je tedy sice krásný, ale velmi nenápadný. Sklo, jak už je pro nás obvyklé, je kvalitní antireflexní sklo bez zbytečných odlesků a s věrnými barvami, aby krásně vynikly i ty nejjemnější detaily obrázku.

Mimochodem, když už jsme byli tématu poškrábání – tisk k nám s několika škrábanci již dorazil. Moderní způsob tisku tzv. gicleé, tedy pigmentový tisk na papíře, je velice odolný proti UV záření, ale velice náchylný na mechanické poškození. Jakmile si takovýto plakát koupíte, raději jej vůbec nevyndávejte doma z tubusu a neprohlížejte a tak jak je jej rovnou doneste do rámařství. Naprostá většina majitelů si papír při prohlížení jemně promáčkne a při opětovném balení poškrábe a tohle všechno je po zarámování na zdi naneštěstí mnohem patrnější než doma na stole.



Rámy na tisky