Rámování dresů

Ze všeho nejkrásnější je rámování věcí, které vyprávějí svůj příběh, věcí se kterými jsou spojeny emoce, vzpomínky a prožitý čas.

A přesně takové je rámování sportovních dresů a dalších trofejí. Rámování může být individuální, jako je i majitel dresu, může odpovídat klubovým barvám, může být přesně takové, jaké si přejete – žádné meze se nekladou.

precizní rámování dresů

Přestože známe spoustu možností, jakými je možné dresy zarámovat, všechny spojuje jedno – dres se nesmí rámováním poškodit, podpisy musí zůstat zachovalé a vše musí i po mnoho letech vypadat perfektně. Dres v rámu není jen krásný suvenýr a vzpomínka, ale je to i jedinečný doplněk interiéru a mnohé vypovídá o svém majiteli.

Zarámovat dres je vlastně velice jednoduché – pokud vám nezáleží na výsledku.

Když je pro vás ale dres důležitý, chcete, aby vypadl úžasně a nebyl rámováním poškozený, podpisy zůstaly, je zapotřebí mnohem detailnější a pečlivější práce i kvalitní volba materiálů. Správně a elegantně zarámovaný dres je rázem nejen krásným suvenýrem, ale po dlouhá léta i úžasnou součástí interiéru, ve kterém vypráví svůj osobní příběh.

Rámování sportovních dresů

Proč nechat dres profesionálně zarámovat?

Vlastně vždy záleží, jak moc je pro vás dres důležitý. Když se jedná jen o běžný fandres bez podpisů apod., není třeba se o rámování nijak zvlášť starat. Je možné použít některý z rámů, které se na dresy vyrábějí průmyslově, dres si do něj zavěsit a hotovo… Taky ho klidně můžete jen napnout na hokejku, nebo dát na ramínko a to přitlouct na stěnu a asi existuje spousta dalších možností – fantazii se meze nekladou.

Když pro Vás dres je již důležitější, ale vlastně na něm nijak zvlášť nezáleží, je možné jej zarámovat jen tak halabala, jak se to v Praze i celé České republice často dělá. Třeba přímo pod sklo, přilepený oboustrannou páskou, na obyčejné paspartě a pod obyčejným sklem… Dres se nebude mít příliš dobře, nebude ale ani příliš hezky vypadat, takže to bude vyrovnané...na druhou stranu to nebude ani příliš drahé. Protože to ale pro dresy není vhodné a podle naše názoru si to dresy nezaslouží, proto tento způsob rámování u nás ve Frame-it.cz nenabízíme.

Můžete mít ale opravdu cenný dres, dres, který je pro vás velice důležitý, nebo jednoduše dres, který z nějakého důvodu máte opravdu rádi. Ve všech těchto případech je důležité jej nejen zarámovat, ale zarámovat jej správně a vhodně. Vždy proto používáme kvalitní postupy i materiály, aby dres zůstal dlouhodobě v pořádku, dres se nijak nelepí a jen se opatrně přišívá. Používají se kvalitní materiály, aby dres nestárl i kvalitní sklo, aby byl chráněn, nic se lesklo a barvy byly věrné. Jakmile by se použily obyčejné běžně dostupné materiály a používaly se nešetrné postupy, dresy by byly nenávratně poškozené a rychle by ztrácely barvy podpisů. Zkrátka, nutná je kvalitní práce a profesionální péče.



Muzeální rámování



Hokejový dres Kanada z MS 2015 luxusně zarámovaný do černého rámu s červenou linkou se zakázkovou dřevěnou paspartou | © Rámařství Frame it

Speciální rám na hokejový dres

Ve Frame it se často potkáváme s unikátními dresy,  které si buď zahrály ve výzanamných zápasech či jsou jinak jedinečné. V tomto případě se jedná o velice cennou trofej v podobě kanadského dresu z hokejového šampionátu v Praze 2015, dokonce jako dárek pořadatelů pro Magistrát hlavního města Prahy. Rámování dresu je v tomto případě velice speciální, neboť zvolený moderní červeno-černý rám je pouze dekorativní a je umístěn na mohutné zakázkové dřevěné paspartě, ve které je dres uložen. Tato speciální pasparta je více než 3 cm hluboká a dává dresu neobvyklou hloubku

Český hokejový svaz tento velkoryse a přitom čistě a moderně zarámovaný sportovní dres věnovalo pořadatelskému městu za skvělou přípravu a realizaci Mistrovství světa 2015.



Fotbalové Dresy slavia praha mezi dvěma skly

Především u fotbalových a hokejových dresů se často stává, že se hráč podepíše na své jméno na zádech a vy byste přitom rádi viděli i přední stranu dresu, protože na ní bývá klubové logo a barvy. Při výběru vhodného rámu je to naneštěstí trochu oříšek. Pokud nechcete ani jednu stranu dresu obětovat, je nutné jej zarámovat tak, aby byly vidět obě strany zároveň, tedy mezi dvě skla.

U nás ve Frame it umíme dokonce dva různé způsoby rámování mezi dvě skla. Záleží na tom, zda se na obě strany dresů chcete dívat pravidelně, nebo vám stačí, aby visel a podívali jste se na něj jen občas. Pokud se budete chtít na zadní stranu dresu podívat jen málokdy, může být dres zarámován v jediném rámu mezi dvěma skly a celek pak může obvyklým způsobem viset na zdi.

Pokud chcete ale vidět obě strany pravidelně, je možné zvolit mnohem náročnější rámování, při kterém jsou využity dva rámy a dvě skla. Zvolený rám je pak z obou stran zároveň a rámování je zcela plnohodnotně oboustranné – má obě strany přední a žádnou zadní a dres vypadá stejně dobře ze zadní strany jako z té přední. Takto zarámované jsou dresy naprosto uchvacující, zároveň ale musí viset volně v prostoru, aby obě strany byly vidět, rozhodně to tedy není způsob vhodný do každého pražského bytu…

Právě tento druhý typ oboustranného rámování jsme použili i pro sbírku dresů Slavia Praha. Jejich veliký fanoušek si pro rám na dres navíc vybral tradiční ornamentální zlaté rámy, které jsou při rámovaní sportovních dresů spíše neobvyklé. Ale přestože i my ve Frame it dáváme přednost spíše jednodušším rámům, není problém dresy zarámovat i do ornamentálních a tradičněji pojatých rámů.

V pozadí za dresy Slavia je v modrých tónech zarámované tenisové tričko Australian open s podpisem Kathariny Lisicki.



Speciální skla



Rám na lyžařskou kombinézu

Tentokrát bylo zapotřebí zarámovat vítěznou kombinézu ze Super G fenomenální Ester Ledecké ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Pro rámování bylo důležité, aby bylo prostorové a kombinéza měla dostatek místa. Zakázkově vyrobený rám je proto mimořádně hluboký a vejde se do něj i kombinéza na speciálně vytvarované figuríně. Celé rámování má proto i velmi výrazný prostorová 3D efekt.

Kombinéze je zachycena na tmavém podkladě, aby v rámu vynikly její barvy a byly vidět i všechny oděrky a poškození, které ve vítězném závodě vznikly. Ze stejného důvodu je u takto hlubokých rámů na dresy vždy nutné používat vysoce kvalitní plně antireflexní a muzeální skla, která jsou sice velice drahá, ale díky nim dresy skvěle vypadají a jsou dlouhodobě chráněny.

Muzeální sklo

Dres David Pastrňák

Co naplat, jakmile jsou sportovní dresy dobře zarámovány, vypadají opravdu úchvatně. Pro nás má rámování dresů velikou výhodu v tom, že je možné si s rámy opravdu svobodně pohrát a kombinovat různé barvy a detaily, tak aby dres vynikl a z kousku prostého sportovního vybavení se zarámováním proměnil do opravdu působivé součást interiérového designu.

Jak je v NHL obvyklé, je i tento dres Davida Pastrňáka podepsaný na zadní straně v čísle. V rámu je proto vystavena právě zadní strana. Dres Boston Bruins je ve výrazných barvách a proto jsme při výrobě rámu této výrazné barevné kombinace využili – uvnitř rámu je podklad dresu vytvořený kombinací černé a bílé a samotný velmi vysoký černý rám jsme doplnili o žlutou a bílou barvu v teamových pruzích na rámu.

Dres má v rámu dostatek prostoru a samozřejmě plně antireflexní sklo, nic na něj proto netlačí a barvy jsou zcela věrné. Jak je u nás obvyklé, dres je opatrně ručně přišitý, aby nebyl jakkoli poškozený a bylo jej z rámu případně opět možné vyjmout.


Jak zarámovat podepsaný fotbalový dres a vstupenky

Je skvělé, když se k dresu, který rámujete, vážou osobní vzpomínky a dokonce jste jej viděli na zápasu „v akci“. Díky tomu můžeme rámování často obohatit právě o tyto další dílky a udělat jej ve výsledku ještě osobnější a osobitější.

Právě takhle jsme mohli při rámování postupovat u dresu, který na sobě měl Marcelo Vieira během zápasu s Manchester United. Nejenže jsme do rámu použili pasparty a barevné doplňky v týmových barvách dresu, které jsou na zakázku vyrobené, ale tričko jsme doplnili navíc i o fotografie ze zápasu a vstupenku na stadión.

Výsledek je díky tomu nejen krásný doplněk interiéru, ale především skvělá a zcela osobní vzpomínka na jedinečné zážitky na fotbale.



3D rámy



Rámování dresů

Když úžasný taťka miluje svůj fotbalový klub a úžasného taťku miluje jeho skvělá rodina, tak je dárek nasnadě – zarámovaný retro dres fotbalového klubu FK Teplice.

V hlubokém kazetovém rámu na temně černém sametovém podkladu žlutý fotbalový retro dres skvěle vyzní a vypadá jako by se volně vznášel v prostoru. Díky tomu, že je dres zarámovaný v takto hluboké kazetě, tak se ho nedotýká sklo a nijak jej nedeformuje a skvěle vyzní i takové detaily jako je šněrování u krku.

Na hluboké černi

Rámování dresů se ani zdaleka nemusí omezovat na hokejové a další sportovní dresy. Stejným způsobem je možné rámovat i další uniformy a objekty, které vám dělají radost a jsou pro vás cennými vzpomínkami.

V tomto případě si Senior patrol leader boy scouts of the Czech republic zarámoval košili od své uniformy. Košile je rámovaná formálnějším způsobem v černém kazetovém rámu a je podložená černým sametem, který dává skvěle vyniknout jejím barvám. Samozřejmě je na černém podkladu umístěno kvalitní antireflexní sklo, aby nic nerušilo pohled a živost barev.

Rám na Rukavice a čepici - jiří raška

Čepice a rukavice Jiřího Rašky rámovány v hlubokém zlatém rámu

Nedá se svítit, takovou parádu, jakou jsou pravá čepice a rukavice Jiřího Rašky, nerámujeme každý den ani my...

Ačkoli se nejedná o veleslavnou „Raškovku“, je to čepice bekovka, kterou opravdu nosila naše skokanská hvězda a s čepicí i jeho kožené rukavice. Oboje jsme rámovali do hlubokého zlatého vitrínového rámu pro charitativní aukci sportovních dresů, startovních čísel a jiných významných trofejí ve prospěch Nadace Jedličkova ústavu

Rám na Rukavice a čepici - jiří raška

Čepice a rukavice Jiřího Rašky rámovány v hlubokém zlatém rámu

Rámy pro legendy sparty

Máme to štěstí, že můžeme rámovat dresy pro Klub legend HC Sparta Praha. Jako první se u nás ve Frame-it.cz objevil kdo jiný než Karel Masopust, tedy alespoň jeho dres. Ten jsme zarámovali ve velmi krátké době, aby se stihlo slavnostní předání rodině. Je skvělé, že se zvládlo nejen krásné rámování, ale i opatřit rám cedulkou a vnitřními boky v barvách trikolory Sparty Praha.



Barevné pasparty

Rámy na startovní čísla

Abychom pomohli Nadaci Jedličkova ústavu, rádi jsme pro ně zdarma udělali to, v čem skvělí – zarámovali jsme sérii fantastických dresů a startovních čísel českých hvězd zimních sportů.

Mezi dresy, které věnovali naši zimní sportovci, samozřejmě nesměly chybět startovní čísla Jakuba Jandy, Gabriely Koukalové, Veroniky Vítkové, či Šárky Záhrobské. Rámování startovních čísel jsme tentokrát pojali spíše neutrálně do univerzálních rámů, protože ještě nebylo jasné, komu nakonec budou patřit.

Rámování medailí

Tenisové tričko zarámované v národních barvách

I když často mívám pocit, že se v Praze snad hraje jen fotbal, hokej a basketbal, čas od času se u nás ve Frameit.cz objeví i dresy a trička jiných sportů. Týká se to trochu i tenisových triček, ačkoli právě u nich je vidět, že je to stále ještě velmi polární sport. Přesto možnost zarámovat tak úchvatné tričko, jako je tohle „propocené“ a podepsané Radkem Štěpánkem dostáváme jen zřídka přesto, že každý rok zarámujeme tak ohromné množství dresů. Tričko je nejen výjimečné a cenné, ale zároveň je i velice krásné, osobně si myslím, že je to jeden z pěti nejkrásnějších dresů, které u nás ve Frame-it.cz kdy byly k zarámování.

Protože je tak cenné, samozřejmě jsme tričko jen opatrně přišili, aby se nepoškodilo a případně jej bylo možné vyjmout. Jako je nezbytné u všech rámů na dresy, i zde jsme použili hlubokou kazetu, ta je ale doplněna o tříbarevnou paspartu, aby v každém rohu vytvořila českou trikoloru. Rámování je velice moderní a odlehčené a přitom velice elegantní.

závodní Kukla

Nebudu předstírat, že by se závodní kukly pilotů Formule 1 rámovaly každý den, natož, takhle skvělé a podepsané od dvou hvězdných řidičů, jakými jsou Kimi Räikkönen a Antonio Giovinazzi, ty už se i ve vyhlášeném rámařství v Praze vidí jen zřídka.

Kuklu jsme zarámovali stylem obvyklým pro sportovní vybavení do velmi hlubokého rámu, ve kterém je zapuštěna s odskokem pod sklo. Nepříliš obvyklá je barevná kombinace bílého rámu a červené pasparty, která ale skvěle ladí nejen se samotou kuklou ale i barvami týmu Alfa Romeo. Aby podpisy nebledly a kukla byla po dlouhá léta v pořádku, je v rámu použito muzeální sklo s vysokým UV filtrem.

RÁMy na dresy basketbal

Ačkoli v Praze při rámování sportovních dresů dominují hokejové a fotbalové dresy a mezi nimi kralují Sparta Praha a Slavia Praha, samozřejmě to ani zdaleka neznamená, že by se nerámovaly dresy jiných týmů či jiných sportů. Právě basketbal patří mezi sporty, které jsou velmi na vzestupu a vedle obvykle rámovaných dresů a triček Tomáše Satoranského se občas objevují i dresy největších světových basketbalových hvězd.

Mezi ty největší hvězdy basketbalu, jejichž dresy můžeme rámovat, patří bezesporu Shaquille O'Neal. Jeho podepsaný dres ze slavné éry Lakers je zarámovaný v černo – černé kombinaci – na černém podkladu a v hlubokém černém rámu s 3D efektem a odlehčeným tvarem. Na samotném rámu jsou navíc přidány zakázkové pruhy v týmových barvách v rozložení, v jakém jsou použity na dresu. Jak je u nás zvykem, je rámování samozřejmě uzavřeno kvalitním plně antireflexním sklem s UV filtrem, aby dres i podpis byly bezvadně vidět a zbytečně je nepoškozovalo UV záření.


Muzeální sklo

Rámování fotbalových dresů s nášivkami

Při rozhodování, jaký způsob rámování zvolit, je u dresů často dilema, jak zacházet s rukávy fotbalových dresů na jejich bočních stranách ramen jsou pohárové a ligové nášivky. U běžných dresů to samozřejmě nebývá problém, u většiny hraných dresů z významných utkání a věhlasných týmů to je již ale podstatně častější.

Tyto nášivky je při rámování možné zahnout a ponechat dresu jeho jinak přirozený vzhled, nebo je nutné rukávy přizpůsobit tomu, aby byly nášivky vidět celé. Druhý způsob zarámování se složenými rukávy je pro dres samozřejmě mnohem šetrnější a navíc i do jisté míry vhodnější, nicméně je třeba vždy zvážit to, že přirozeným důsledkem složení rukávů je i optické zúžení ramen, což u sportovců nebývá příliš vhodné.

Typickým příkladem je rám na dres, ve kterém hrál Luis Suárez při zápase FC Barcelona s nášivkami sponzora a Královského poháru Copa del Rey na pravém rameni. Ty bylo nutné ukázat, proto je dres v rámu složen právě tímto užším způsobem, je výrazně subtilnější a díky tomu zabírá na šířku o bezmála 20 cm méně místa, než by zabíraly obvykle zarámované fotbalové dresy.

Rám na svěrací kazajku

Téměř by se zdálo, že na světě je spousta netušených sportů a občas proto rámujeme i zcela neobvyklé sportovní vybavení – zdaleka totiž nemusí jít jen o rámování hokejových dresů, fotbalových triček apod.



Samozřejmě ale tahle krásná a zcela funkční svěrací kazajka není sportovním dresem, ale spíše neobvyklou rekvizitou.

Podobně jako u rámování sportovních triček, je ale i kazajka zachycena ve velmi hlubokém rámu tak, aby se jí téměř neviditelné galerijní sklo nijak nedotýkalo, a kazajka se ve svém rámu zdánlivě zcela volně vznáší.

Celek je sladěný do zlato-hnědých tónů, které perfektně ladí s rámovanou kazajkou a vše proto působí náležitě „drsně“ a při tom velice elegantně.

Tenisové tričko

Viki ráda hraje tenis, stále častěji vyhrává své zápasy a potkává se tam se svými tenisovými idoly. Ve sbírce se jí tak postupně objevují zarámované podpisy slavných tenisových hvězd i jejich rámované fotografie. Má už i v rámu i první raketu s prasklým výpletem a nyní ji do sbírky přibila i další nádherná trofej – zarámované tričko s věnováním Sabine Lisicki z Australian Open 2016.

Vybrat rám na tričko nebylo nijak těžké, bílý toskánský rám s jemnou modrou patinou padne jako ulitýa je doplněn o modrou paspartu, která ladí k celku a tričku umožní skvěle vyniknout. Vše je doplněno o elegantní mosaznou cedulku s vysvětlením.

Jak zarámovat malý dres...

Vždy nám to sice přijde jako veliká škoda, když dres není možné ukázat v rámu celý, ale nedá se nic dělat, stěny nejsou nekonečné a někdy se na větší rámy prostě nedostává místo. Dresy je v tomto případě možné složit do mnohem menšího formátu, aby se ukázalo alespoň to podstatné. Samozřejmě to neznamená, že by výsledek nevypadal dobře, i tak je možné mít efektní doplněk interiéru.

Tak je tomu i u tohoto podepsaného trička české fotbalové reprezentace. Je v rámu poskládáno na nejmenší možný formát a zarámováno v barvách české trikolory, aby vše vypadalo opravdu skvěle.

Dres Mezi dvěma skly

Rámování dresu mezi dvě skla může mít dva rámy a být zcela oboustranné, nebo se může jednat i o dvě skla v jediném rámu a dres díky tomu lze běžným způsobem zavěsit na zeď, může přitom být ale vidět z obou stran. 

Tak je tomu i u fotbalového dresu Milana Baroše Baníku Ostrava, který je rámovaný mezi dvěma muzeálními skly v čistém a jednoduchém bílém rámu.

Muzeální sklo

Dres Dominik Hašek

Mezi nejčastěji rámované dresy patří samozřejmě dresy Dominika Haška, které právem patří mezi chlouby milovníků hokeje. Mezi nejhezčí Haškovy dresy patří samozřejmě červenobílé provedení Detroit Red Wings.

Tento dres jsme rámovali v černé variantě rámu i podkladu – nejenže je na ní dres v hezkém kontrastu a je velmi dobře vidět, je ale i hokejově agresivní a výrazný. Aby celé rámování nebylo jednobarevné, je rám doplněný o červeno-bílé klubové pruhy, díky kterým dres příjemně navazuje na rám.

Rám na tenisové tričko

Tričko s podpisy českého fedcupového týmu patří do sbírky sportovních dresů a je důležité, aby dobře ladilo s ostatními rámovanými dresy. I zde je proto ponechána světlá varianta s bílým rámem, bílou podkladovou paspartou a boky rámu tvořícími českou trikolóru.



Objektové rámy

Rámování dresů Jaromíra jágra

Rámování sportovních dresů by samozřejmě naprosto nebylo možné bez dresů Jaromíra Jágra. Pro nás je navíc vždy zajímavé pozorovat, jaký z jeho dresů k nám v Praze na zarámování dorazí, zda se jedná o národní tým, či o některý z týmů, ve kterých Jaromír Jágr během své dlouhé a úspěšné kariéry co světě zářil.

Prozatím se nám nepodařilo zarámovat všechny jeho týmy, chybí a chybět dost možná budou i nadále dále chybět Jágrovy dresy z HC Bolzano či Schalker Haie, a i když tomu moc nevěřím, třeba se nám to poštěstí brzy napravit a dělat rám i na tyto jeho dresy.

Nyní alespoň dva krásné na porovnání, krásný a barevný dres Pittsburgh Penguins ze staršího období a červeno-černý dres New Jersey Devils z pozdějších let. Pro dres Pittsburgh Penguins je vybrána tmavá varianta rámování s elegantními pruhy v barvách dresu, Ďáblové mají čisté černo-černé rámování, které působí velice mužně.

Rámy na dresy AC Sparta Praha

Jedněmi z nejčastějších fotbalových dresů, které se u nás ve Frameit.cz k zarámování objevují, jsou samozřejmě trička AC Sparta Praha.

Až už je to proto, že si sparta vede dobře a má spoustu fanoušků, nebo proto, že jsme na Letné a tak blízko stadionu. Sparťanských dresů všech možných provedení rámujeme tolik nejen pro fanoušky, ale i pro hráče, že se dokonce až téměř zdá, že jsme v mezičase zarámovali dresy celému sparťanskému A-týmu ať již pro ně samé, nebo jako osobní dárek pro blízké přátele.

Oba tentokrát ukázané dresy používají podobné jednoduché rámování se stejným hlubokým matně černým rámem, jeden z dresů je ale zarámovaný na černém podkladu a druhý na bílém, což samo o sobě dokáže výrazně změnit vyznění celku. ve všech jiných ohledech jsou rámy zcela stejné včetně stejně umístěné cedulky s textem.







Rámování dresů Slavia Praha

Fotbalové dresy Slavia díky své červeno bílé kombinaci vypadají nejlépe v celo-černém rámování s černým podkladem a černým rámem. Když ale Slavia slaví titul, není důvod nepoužít i ornamentální rám. Jakmile se zarámování zvolí s citem, může být zlatý a přitom vkusný a elegantní.



Rámování vzpomínek

Rám na boxerské rukavice

Rámování boxerských trofejí, boxerských pásů a v poslední obě především rukavic pro MMA a trofejí u oktagonu je v posledních letech velice oblíbené.

 Protože jsou především rukavice velice objemné, hodí se pro jejich zarámování především zakázkově vyráběné vitrínky, které umí rukavice ukázat ze všech stran. Navíc jsou otevíratelné a rukavice je možné z rámů opětovně vyjímat a vkládat.

Tyto vitrínové boxy je rovněž možno doplnit o tabulky s popisy a fotografiemi, jako je tomu u těchto rukavic Makhmuda Muradova. Protože má Makhmud „Mach“ Muradov nejen obrovské svaly a úder, ale rovněž obrovské srdce, byla jedna ze zarámovaných vitrín určena pro charitativní aukci.

Rámování objektů

Které dresy se v Praze rámují nejčastěji.

Nedávno mi někdo říkal, že u nás skoro pořád vidí dresy Slavie a že se mu z toho jako Sparťanovi dělá špatně… No, je to opravdu tak, že se dresy rámují trochu ve vlnách, vždy závisí na tom, jaký tým je na tom zrovna dobře, či který hráč je velmi úspěšný a ty dresy se pak rámují především. Naštěstí se to docela mění, takže je těžké říci, které dresy se rámují asi nejčastěji. Trochu jsme si o tom popovídali, tak jsme se nyní na historii rámování dresů u nás v Praze trochu blíže koukli.

Když se na to ale podívám a zavzpomínám, tak nejčastěji jsou v rámech asi opravdu dresy SK Slavia těsně následované Spartou. Nedávno se začalo objevovat i spousta dresů Bohemians a pochopitelně i West Ham United. V hokeji se samozřejmě často objeví i dresy Rytířů Kladno. (teda spíše Jágra, ale to teď není důležité)

Protože jsme v Praze, tak dresů mimopražských týmů zase až tak moc není a ač se z fotbalových dresů sem tam objeví třeba Teplice, Baník Ostrava, Slovácko a další a z hokejových například Liberec, Vítkovice, České Budějovice, přeci jen jsou to spíše jen výjimky. S přehledem je u nás v Praze porážejí dresy individuálních hvězd zámořských a zahraničních lig a dalších sportů.

Mezi nejvíce rámovanými hokejovými dresy by se asi podělili Jágr, Pastrňák a Gretzky. Vítězem o nejčastěji rámovaný dres v Praze, nebo alespoň u nás ve Frame-it.cz, by se zřejmě s přehledem stal Cristiano Ronaldo. Ronaldo je samozřejmě mimořádně oblíbený a tak se u nás vystřídala celá řádka jeho dresů, jako třeba tento podepsaný dres Manchester United z roku 2008.

Dres v sobě kombinuje červenou s výraznou stříbrnou v čísle a právě proto jsme se rozhodli stříbrný akcent podtrhnout. Pro dres jsme zvolili bílý rám s černým podkladem, ale vnitřní strany rámu jsou rovněž v lesklém stříbře. Díky této kombinaci je rámování velice „živé“ a velmi výrazně reaguje na změny osvětlení, protože stříbrné pruhy se s každou změnou světla rozjasňují či zatahují.







Kolik stojí rámování dresů

>

Jeden z nejčastějších dotazů, které k nám do rámařství Frameit přicházejí, směřuje samozřejmě i na cenu rámování dresů. Kolik stojí rámování dresů je ale ve skutečnosti bohužel velice obtížné předem odhadnout. Jedná se totiž o zakázkovou práci, kterou je možné pojmout mnoha různými způsoby, rámy i dresy je možné nejrůznějšími způsoby upravovat, přidávat cedulky s věnováním a poskytovat jim různě kvalitní materiály, které dres různým způsobem chrání proti UV záření apod.

Ve Frame-it.cz vždy používáme archivální způsob rámování, tak aby dresy nebyly zbytečně poškozeny, a k tomu patří i speciální antireflexní a muzeální skla, která v rámu téměř nejsou vidět. Toto vše je velmi drahé a proto cena rámování dresu v kvalitním provedení téměř vždy překonává hranici deseti tisíc. Zakázkové rámování dresů tedy rozhodně není pro každého – Váš dres musíte mít rádi a musíte chtít, aby vypadal skvěle a vydržel Vám po dlouhá léta.



Oboustranné rámování

Když máte opravdu rádi dres, který vlastníte, můžete jej zarámovat naprosto výjimečně a dres může být úchvatnou dominantou interiéru. Tak jako je tomu u kanadského hokejového dresu Clauda Girouxe.

Aby v rámu byly vidět obě strany dresu, dostal dres zcela exkluzivní rámování do oboustranného průhledného rámu, ve kterém jako by se dres jen volně vznášel.

Obě strany jsou plnohodnotné a z obou stran dres vypadá stejně skvěle. Aby vůbec nic nekazilo celkový dojem, je vedle industriálního rámu použité samozřejmě téměř neviditelné galerijní sklo na obou stranách rámu.

rám na tričko festivalu colours of ostrava

Originální tričko z festivalu Colours of Ostrava si rovněž zaslouží kvalitní rámování. V tomto případě jsme se rozhodli zarámovat jej do mohutné rezavé lišty, kterou stvořil významný designer Franco Ristori, a která připomíná rezavějící kolejnici a evokuje tak i Vítkovické železárny, kde se hudební festival koná.

Rámování je samozřejmě kazetové, tedy sklo se trička nijak nedotýká a to se v rámu jen volně vznáší. Rám uzavírá skvělé galerijní sklo, díky kterému se zdá, jako by v rámu snad ani žádné sklo nebylo a tak ani nijak neruší.

Rámování Hokejového dresu a puku

Ve Frameit se vždy snažíme, aby dresy i další sportovní objekty měly ve svých rámech vždy dostatek prostoru a nic je zbytečně neomezovalo. Nejenže tímto 3D způsobem zarámované dresy vypadají opravdu krásně a profesionálně, ale do rámů se případně vejdou i další doplňky.

V případě podepsaného dresu Jakuba Voráčka z Philadelphia Flyers bylo zapotřebí zarámovat i podepsaný puk stejného klubu. I tento puk je zarámovaný plně muzeálním způsobem, není tedy nijak připevněn k podkladu, ale vyrobili jsme na něj speciální průhledný držák, ve kterém v rámu leží a je jej proto případně možné opět bez poškození vyjmout.


Běžecká startovní čísla v dřevěném rámu

Rozhodně se nedá říci, že by se startovní čísla rámovala tak často, jako se rámují sportovní dresy. Dost možná to bude tím, že startovní číslo a medaili si člověk musí zasloužit, zatímco mnoho rámovaných dresů je jen fanouškovských. Navíc se právě startovní čísla často rámují jen jako součást dresu, což je o to zvláštnější, že většinou je číslo zcela unikátní a jen jediné a má tedy i mnohem větší hodnotu.

O to je tedy krásnější, když se zákazník ani nemůže rozhodnout, které ze svých startovních čísel si nakonec nechá zarámovat, protože si jich vyběhal tak strašně moc, že by se v rámu všechna ani nevešla na zeď.

Společně jsme tedy vybrali jen startovní čísla ze závodů, na které měl speciální vzpomínky, a na které se opravdu stojí za to každý den dívat. Vybrali jsme samozřejmě rám, který je dostatečně hluboký, aby se do něj čísla bez problémů vešla včetně všech sponek, háčků RFID čipů apod. a ještě ke sklu zbyl dostatečný prostor. Pocit z běhu přírodou jsme podpořili volbou nádherného rámu z masivní švédské borovice, který má překrásnou a velmi výraznou kresbu a startovní čísla jsou zachycena na kontrastní tmavé paspartě, na které vynikne každý detail.

Proč se při rámování dresů musí používat kvalitní antireflexní či muzeální sklo?

Při kvalitním rámování mnoho zákazníků chtě nechtě zaskočí poměrně vysoká cena rámování dresů. Tu samozřejmě do velké míry způsobuje vysoká pracnost – vždyť rámování běžných hokejových či fotbalových dresů vyžaduje až dva pracovní dny čistého času. Zdaleka největší podíl na vysoké ceně mají ale některé drahé komponenty, zejména kvalitní antireflexní skla. Cena těchto skel totiž může v závislosti na jejich zvoleném typu u velkých hokejových dresů XL či XXL lehce přesáhnout cenu 10.000 Kč.

Když jsou tato skla tak drahá, je nutné je opravdu používat? Je to smůla, ale ano, tato skla jsou při rámování dresů opravdu nezbytná. Jedním z důvodů je jejich obvykle vyšší ochrana proti UV záření, která pomáhá ochránit podpisy hráčů, protože fixy a různé popisovače jsou obvykle na UV záření mimořádně citlivé. Druhým je pak jejich celkový vzhled. Dresy by se totiž vždy měly rámovat 3D způsobem s prostorovým efektem a právě velký odstup skla od zarámovaného dresu by výrazně zhoršoval odlesky a celkovou propustnost skla – jednoduše řečeno, dres by pod sklem nebyl pořádně vidět. A abychom tomu zabránili, vždy používáme antireflexní galerijní či muzeální skla.



Speciální sklo



Rám na dres s fotkou hráče

Upřímně se musím přiznat, že dresy s fotografiemi vždy raději rámujeme tak, aby fotky, či vstupenky a další památky vždy byly vedle dresu a ne na něm. Sice to obvykle zabírá o něco více místa, ale pro dresy je to mnohem šetrnější. Do rámu se signovaným hraným venkovním fotbalovým dresem West Ham United Paolo Di Canio ze sezóny 2002/03 jsme proto rádi umístili i jeho podepsanou fotografii, je ale umístěna vedle dresu a navíc je jemně vyzdvižena nad podklad, aby byl celek více prostorový.

Proč oboustranné rámování dresů mezi dvě skla není dobrou volbou?

Rámování dresů mezi dvě skla vypadá naprosto úchvatně a působí velice luxusně, ať již se zvolí plnohodnotné rámování, kdy je dres mezi dvěma rámy, či i v jednom jediném rámu mezi dvěma skly. Podpisy navíc bývají obvykle v čísle na zadní straně dresu a přední strana se znakem týmu by při jednostranném rámování nebyla vidět.

Přesto je rámování mezi dvě skla nepraktické. Proč? Zejména hokejové dresy bývají opravdu velmi velké a včetně rámu běžně měří 140 x 100 cm a někdy i více. Celý rám je tedy velmi rozměrný, váží okolo 20 kg a je velmi křehký. Běžně se tedy stává, že i dresy mezi dvěma skly již ze zdi nikdo nikdy nesudá, protože je to tak nepraktické. A protože právě kvalitní skla jsou na rámování dresů tou nejdražší položkou, bývá cena oboustranného rámování opravdu vysoká.

I když je tedy oboustranné rámování dresů tak pěkné, využívá se jen velice zřídka a obvykle se upřednostňuje jednostranná varianta rámu. Tak jako je tomu například i u dresu Rytířů Kladno Pavla patery s podpisy týmu.

Tmavý dres nejlépe vynikne na světlém podkladu v černém hlubokém rámu s vysoce kvalitním plnohodnotným antireflexním sklem. Rám jsme doplnili o týmové barvy z této edice dresu, tedy zlatou a modrou. Zvláštností tohoto dresu je umístění rukávů, kterou jsou schované za dresem, aby byly vidět všechny podpisy, které jsou tentokrát na těle dresu i rukávech.